Oxford

Oxford , İngiltere’nin güneydoğusunda bulunan kültürel ve tarihi açıdan  yalnızca İngiltere’nin değil, dünyanın önemli şehirlerinden birisidir. Tarihteki en köklü üniversitelerinden Oxford Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan bu şehir tam bir öğrenci şehri olma özelliğini ilk kurulduğu günden itibaren korumaktadır. Dünyanın dört bir yanından öğrencilerin eğitim aldığı ve yaşadığı şehir olan Oxford, kültürel zenginliğe sahiptir. Oxford’un yaklaşık nüfusu 150,000’dir. Tarihi 8. yüzyıla kadar uzanan şehir, Oxford Üniversitesi’nin tarihi ve görkemli kolejleri, mimarisi ve kültürel geçmişiyle turistler için de bir cazibe merkezidir.

Oxford Üniversitesi

Yaşayan her öğrencinin hayallerini süsleyen Oxford üniversitesi, önde gelen akademisyenler yalnızca Birleşik Krallıktan değil, dünyanın her noktasından gelirler. Yeni profesörler, yakın zamanda enstitülerden üniversiteye geldiler. Kaliforniya Üniversitesi, Santa Barbara Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Konstanz Üniversitesi, Princeton Üniversitesi, Hong Kong Çin Üniversitesi, Yale Üniversitesi ve Amsterdam Üniversitesi bunlara örnek olarak verilebilir.

Şehir merkezi

Kültürel zenginliğin başkentleri arasında gösterilen Oxford, yerli ve yabancı turistlerin uğrak adresleri arasında yer almaktadır. Şehir merkezinde sayısız hediyelik eşya dükkanı ve alışveriş yapabileceğiniz alanlar mevcuttur.

Westgate Alışveriş Merkezi “West Gate” de yer alır. Alışveriş Merkezi ve civarında pek çok sayıda büyük dükkân bulunur. Bunların başlıcaları, Primark, Bhs, Marks&Spencer, Sainsbury’s, Sports World (Eskiden Sports & Soccer) ve Game gibi meşhur yerlerdir. Ayrıca Debenhams, HMV, McDonalds, Burger King, Boswells of Oxford ve büyük bir restorana sahip Waterstones kitap dükkânı da bu bölgede bulunur.