Konaklama

Okul seçimi konusunda karar verildikten sonra sorun nerede konaklanılacağıdır. Aile yanında konaklamadan öğrenci yurduna kadar, her türlü ihtiyaca cevap veren çok sayıda seçenek var. Ancak, tercihiniz ne olursa olsun, hepsinin kendisine has avantaj ve dezavantajları bulunduğunu mutlaka hesaba katın…

Zorlu bir okul tercihinden sonra yurt dışı eğitimin belki de en çetrefil yanı konaklama seçenekleri arasında karar vermektir. Zira yeni bir ailenin üyesi olmak mı, yoksa herhangi bir yurtta bir arkadaş grubuna katılmak mı daha cazip sorusunu cevaplandırmak durumundasınızdır.

Yurtdışı konaklamada aile yanı, yurtlar, öğrenci evi, oda ya da apartman dairesi kiralamak gibi seçenekler bulunuyor. Her seçeneğin kendisine has avantaj ve dezavantajları bulunduğunu bir kez daha hatırlattıktan sonra bunları incelemeye başlayabiliriz.

Aile yanında konaklama: Aile yanı en çok tercih edilen konaklama biçimidir ve özellikle kısa süreli programlara ve dil okullarına katılan öğrenciler tarafından tercih edilir. Zira öğrenilen ana dili konuşan bir aileyle bir süre yaşamak, öğrenciye dili sürekli olarak kullanma ve o kültürü yaşayarak tanıma imkanı sunar. Aile yanında konaklamanın dil pratiği avantajı yanında, o ailenin kurallarına uygun hareket etmek gibi sorumlulukları da bulunur. Ancak aile yanında konaklama genellikle yaşça küçük öğrenciler tarafından tercih edildiğinden bu konuda pek problem çıkmadığı görülür. Öğrencinin, yeni ailesinin bir üyesi olarak, evin kurallarına uygun hareket etmesi ve sorumluluklarını yerine getirmesi beklenir. Zaten iyi bir dil öğrenme süreci ancak ailenin bir ferdi gibi davranarak ve sıcak ilişkiler kurarak gerçekleştirilecek bir konudur. Aile yanı konaklamanın bir diğer cazip yanı diğer seçeneklere göre daha ekonomik olmasıdır. Sabah ve akşam yemekleri dahil yarım pansiyon aile yanı konaklamanın maliyeti bir yurda göre oldukça ekonomik olmaktadır. Aile yanı konaklamadan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız size birkaç önerimiz var:

 • Yeni ailenize ısınmaya çalışın ve onların bir ferdi gibi hareket edin
 • Konakladığınız oda size ait olsa bile düzenli olmaya gayret edin
 • Soru sormaktan kaçınmayın. Unutmayın ki yurtdışında bir aile yanında konaklama lisan testi değildir. Kültür farklılığından dolayı yanlış anlamalar mutlaka olacaktır, ancak gerek ailenin size karşı ilgisi gerekse sizin çabalarınızla bunlar kolayca giderilecektir.

Yurtta konaklamak: Çoğunlukla uzun dönemli lisan programlarına katılanlar ve üniversite öğrencileri tarafından tercih edilen yurt seçeneği, okul kampüsünde bulunabileceği gibi kampüs dışında da bulunabilir. Ancak genellikle kampüse yakın olduğu, eve göre daha rahat bir hareket ortamı sağladığı ve öğrencilerle kaynaşma imkanı verdiğinden yurt seçeneği çoğu öğrenci tarafından özellikle tercih edilmektedir. Ancak yurtta konaklamanın kötü yanı, dil düzeyiniz düşükse sıkılma ihtimalinizin olmasıdır. Zira aynı odayı paylaşacağınız ve muhtemelen farklı bir ülkeden gelecek olan oda arkadaşınızla sağlıklı iletişim kurmanız zorlaşacaktır. Yurtların çoğunda kafeteryalar sayesinde üç öğün yemek imkanı bulunmaktadır. Yurtlar da aile yanında konaklama gibi ekonomik seçenekler arasında sayılabilir.

Apartman dairesinde konaklama: Siz özgür ruhlu birisi olmalısınız, tabii maddi imkanları da yerinde. Zira apartman dairesi kiralamak biraz pahalı bir seçenek. Ayrıca yemeklerinizi dışarıda yemeyi ya da kendiniz yapmayı göze almalısınız. Tabii bulaşık ve temizliği de… Aile ortamından ve arkadaş çevresinden mahrum kalmak da bir diğer dezavantaj. Ancak arkadaşlarınızla bir daire kiralarsanız bunu avantaja dönüştürebilirsiniz. Eğer bu arkadaş çevresi doğru kişilerden seçilirse o zaman daha da eğlenceli ve yararlı bir tecrübe kazanmış olursunuz.

Oteller ve Hosteller: Tabii ki burada beş yıldızlı otellerden söz etmiyoruz. Lisan okullarının veya üniversitelerin, talep dolayısıyla öğrencileri için anlaşma yaptıkları oteller bulabilirsiniz. Bir suit kadar olmasa da rahat ve kullanışlı odalarda konaklayabilirsiniz. Apartman dairesiyle maliyet açısından benzerlik gösterir. Küçük, güvenli ve arkadaşça bir ortama sahip “hostel”lar ekonomik açıdan da çok avantajlıdır. Bunların arasında Amerika’da bir çok ülkede hostel’ı bulunan YMCA ile HI-AYH hostelları nereye giderseniz gidin, sizi karşılamaya hazır öğrenci evlerinden sadece ikisidir. Hostel’ların avantajlarına gelince:

 • Kendi yemeklerinizi hazırlayabileceğiniz tam teşekküllü mutfaklara sahiptir
 • Çarşaf ve yastık kılıflarınızı kendiniz getirmelisiniz, yoksa üzülmeyin, kiralayabilirsiniz.
 • İki, dört ya da altı kişilik odalarda konaklarsınız. Çoğu, aileler ve gruplar için özel odalara sahiptir
 • Her birinde bulunduğunuz bölgeyi tanıtıcı bilgiler bulunur. Gezilecek ve görülecek yerler, nerede yemek yeneceği, eğlence yerleri buralardan edinilebilecek bilgilerden bazılarıdır.
 • Birçoğunda çamaşırhane, kütüphane, barbekü ve yüzme havuzu gibi imkanlar da bulunmaktadır.
 • Çoğu zaman önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmiyor. “Ben geldim” deyip yerleşebiliyorsunuz.

Konaklama yeriniz neresi olursa olsun oda arkadaşınızla barış içinde yaşamanın ipuçları:

 • İletişim kurun: birlikte yaşamaya başlamadan önce belli kurallar koyun. Bunlardan bazıları sigara kullanımı, sebze meyve alımı, evcil hayvanlar, gece dışarı çıkmak, partiler, kiraların ödenmesi ve temizlik olabilir
 • Arkadaşınızla sadece masrafları paylaşmadığınızı unutmayın: ilk hafta sonunda ortamın nasıl olduğu konusunda oda arkadaşınızla konuşmak belki de iyi bir fikirdir
 • Faturaların ödenmesi ve ufak tefek ev işlerinin nasıl yürütüleceğinin planını yapın: Buna ancak yazılınca riayet edileceğini düşünüyorsanız bir liste hazırlayıp bir köşeye asın. Faturaların ne şekilde ödeneceğine karar verin ve hakkaniyetli bir işbölümü yapın.
 • Oda arkadaşlarının birbirlerinin temizlik konusundaki hassasiyetlerine anlayışla yaklaşmaları önemlidir. Biriniz pasaklı diğeriniz tertipli ise bir şekilde uzlaşmak zorundasınız. Uzlaşmanın ödün vermek olduğunu unutmayın.
 • Oda arkadaşları arasında ödünç alıp vermenin normal olduğunu, bugün ödünç verenin yarın başka bir şeye ihtiyaç duyabileceğini unutmayın.
 • Sizi rahatsız eden bir şey varsa oda arkadaşınızla konu hakkında konuşun. Diplomatik, anlayışlı ve sabırlı olun. Üslubunuzun seviyesine dikkat etmemenin ilişkinizin geleceğine zarar verebileceğini unutmayın.

Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

Bilgi için adresimiz info@ingiltereegitimmerkezi.comBir Cevap Yazın