Cambridge, Birleşik Krallığa bağlı olan İngiltere’de yer almaktadır. Şehrin en önemli sembollerinden birisi aynı zamanda dünyanın en iyi 5 üniversitesi arasında yer alan Cambridge Üniversitesi ile tanınmaktadır. Cambridge şehri, Birleşik Krallık’ta Cambridgeshire vilayetinin idari merkezidir.

Londra’nın kuzeyinde olup yaklaşık 65 mil (105 km) uzaklıktadır. Çok sayıda küçük kasaba ve köylerle çevrilir. Ayrıca, Silicon Fen olarak bilinen yüksek teknoloji bölgesinin kalbidir.

Şehrin bilinmesinde payı büyük olan Üniversite ünlü Cavendish Laboratuvarı, King’s Kolej Şapeli ve Cambridge Üniversite Kütüphanesi’ni içerir. Şehrin güzellikleri arasında yer alan: Cambridge’in güney ucundaki Addenbrooke Hastanesi’nin bacası ve merkezdeki St John’s Koleji Şapel Kulesi olarak gösterilmektedir.

2001 yılı Birleşik Krallık nüfus sayımına göre şehrin nüfusu 22.153 öğrenci ile birlikte 108.863 kişi idi. Ama şehirsel alan güney Cambridgeshire bölgesinin bir kısmını içine alır ve şehirsel alan nüfusu yaklaşık 130.000’e ulaşır.